Co warto zobaczyć w Karkonoszach?

Co zwiedzić w Karkonoszach? Atrakcje i miejsca, które każdy powinien zobaczyć!

Karpacz, Szklarska Poręba, Jelenia Góra i okolice – to miejscowości, z jakimi większość z nas kojarzy Karkonosze. Dzięki położeniu u szczytu najwyższego pasma górskiego Sudetów, miasta te od lat przyciągają turystów z całej Polski, a także zza granicy. Ten wpis powstał dla osób szukających wrażeń i chcących odbyć niezapomnianą podróż po centralnej części Sudetów Zachodnich. Zobaczcie, co warto zwiedzić w Karkonoszach.

Górskie Schronisko Samotnia w Kotle Małego Stawu. Jak tu pięknie!

Jeśli Karkonosze, to oczywiście wyprawy w góry. Nie trzeba jednak od razu rzucać się na głęboką wodę i pierwszego dnia pobytu ruszać na Śnieżkę. Ciekawym miejscem, które warto zobaczyć w Karkonoszach, jest Schronisko PTTK „Samotnia” (1195 m n.p.m.). Dotrzecie do niego ruszając niebieskim szlakiem, prowadzącym od Świątyni Wang. Po około półtoragodzinnej wędrówce leśnymi ścieżkami będziecie u celu. Schronisko ma bogatą historię i jest chętnie odwiedzane przez turystów przez cały rok. Nie można odmówić mu uroku – rustykalne Schronisko jest zlokalizowane w niezwykle malowniczej okolicy i znakomicie wpisuje się w klimat Karkonoszy. Można tu zjeść ciepły posiłek i wypić herbatę, regenerując siły na dalszą wędrówkę. Dla bardziej zmęczonych turystów istnieje możliwość noclegu – w Schronisku znajduje się kilkadziesiąt miejsc noclegowych.

Schronisko Samotnia, Na Śnieżkę 16, Karpacz – Karkonosze (źródło: samotnia.com.pl)

Średniowieczny Zamek Czocha. Wyjątkowe miejsce na mapie Karkonoszy

Średniowieczny Zamek Czocha, perła architektoniczna w Karkonoszach

Położony nieopodal Leśnej Zamek Czocha jest jednym z miejsc, które warto zwiedzić w Karkonoszach niezależnie od tego, czy mamy kilka czy kilkadziesiąt lat. To znana atrakcja turystyczna na Dolnym Śląsku, którą najlepiej zwiedzać z przewodnikiem. Okrzyknięta polskim Hogwartem twierdza onieśmiela majestatycznością i bogactwem zbiorów. Podczas wycieczki można poznać historię miejsca i zobaczyć z bliska tajemnicze komnaty, owiane rozmaitymi legendami. W murach imponującego Zamku Czocha znajduje się multimedialna sala tortur, organizowane są tu warsztaty kreatywne dla dzieci, turnieje rycerskie i inne pokazy. Spragnieni wyjątkowych wrażeń mogą wybrać zwiedzanie nocne i w ramach jego przez trzy godziny odkrywać tajne przejścia średniowiecznej twierdzy.

Ogród Japoński Mała Japonia. Podróż do Kraju Kwitnącej Wiśni

Każdy, kto zastanawia się, co warto zobaczyć w Karkonoszach, powinien dopisać do swojej wycieczkowej listy Ogród Japoński Siruwia. Można w nim odnaleźć fantastyczną roślinność ułożoną w orientalne kompozycje, wpisujące się w zasady feng shui. Różaneczniki, drzewka bonsai, rododendrony i inne fantastyczne drzewa i krzewy budują w tym miejscu niesamowity klimat. Na terenie obiektu działa sklep z japońskimi produktami oraz kawiarenka, w której serwowane są tradycyjne słodycze i napoje. Mała Japonia to namiastka Japonii w Karkonoszach – tu króluje prostota i swoboda kompozycji, które znakomicie ze sobą harmonizują. Jeśli zamierzacie zwiedzać Karkonosze z dziećmi, w Ogrodzie Siruwia zatrzymacie się na dłużej. Znajduje się tu bowiem Najwyższy Plac Zabaw na Dolnym Śląsku, czyli Park Rozrywki z tunelowymi zjeżdżalniami i ogromną piaskownicą. Podczas, gdy najmłodsi będą szaleć na zjeżdżalniach i linach, starsi mogą zajrzeć do Muzeum z multimedialnym stołem, gdzie obejrzą hologram samuraja i ciekawe eksponaty, związane z kulturą japońską. Do Małej Japonii można szybko dojechać z Karpacza, Jeleniej Góry i Szklarskiej Poręby.

Ogród Japoński Siruwia. Przesieka, obok Karpacza i Jeleniej Góry.

Park Miniatur w Kowarach – warto go zobaczyć (źródło: park-miniatur.com)

Miniaturowe nie znaczy gorsze! W Karkonoszach trzeba zwiedzić Park Miniatur

Choć wydawać się może, że jest to atrakcja turystyczna głównie dla dzieci, w rzeczywistości również dorośli nie mogą wyjść z podziwu, jak cudowne miejsce oferuje im Dolny Śląsk. W leżących nieopodal Karpacza Kowarach, funkcjonuje Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. To miejsce, w którym znajdziemy najpiękniejsze perełki, jakie skrywają Karkonosze. Miniatury przedstawiające zabytkowe obiekty zostały wykonane w skali 1:25 i stanowią wierne odwzorowanie oryginałów. Zwiedzanie odbywa się w grupach prowadzonych przez animatorów, którzy w interesujący sposób opowiadają o poszczególnych miniaturach. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują: Pałac Łomnica, Schronisko PTTK nad Łomniczką, Kościół Wang, Słonecznik i inne atrakcje turystyczne Karkonoszy. Bilet upoważnia do całodniowego pobytu na terenie Parku, więc bez obaw zdążycie sfotografować się na tle wszystkich miniatur, a także skorzystać z oferty tutejszej kawiarni i sklepiku z pamiątkami regionalnymi.

Karkonosze można zwiedzać miesiącami, każdego dnia poznając nowe zakątki Sudetów Zachodnich. W innych, przygotowanych przez nas artykułach znajdziesz kolejne inspiracje co zwiedzić w Karkonoszach, co zobaczyć w Karpaczu, jakie atrakcje turystyczne kryje Szklarska Poręba i cały Dolny Śląsk. Skorzystaj z naszych małych podpowiedzi i odkrywaj Karkonosze w takim stylu, jaki najbardziej Ci odpowiada!