Like us on Facebook and receive a 20% discount
Subscribe our newsletter and get unlimited profits
Be our regular customer to get personalized gifts
Serdecznie zapraszamy od 29 kwietnia!
Zachęcamy do obserwowania naszych social mediów!
Warsztaty Bonsai
2020-09-23
Atrakcje turystyczne Szklarska Poręba i okolice
2021-03-03

Atrakcje turystyczne Karpacz i okolice

Atrakcje turystyczne w Karpaczu i okolicach. Wyjątkowe miejsca, które warto odwiedzić

Karpacz i okolice to bez wątpienia jedne z ciekawszych kierunków, wartych do obrania w Polsce. Wycieczka w Karkonosze za każdym razem może wyglądać inaczej – jeśli tylko wiemy, gdzie jechać oraz co zobaczyć. Wybraliśmy dla Ciebie kilka ciekawych atrakcji turystycznych Karpacza i okolicznych miejscowości. Sprawdź, jakie szlaki warto przejść i dokąd zajrzeć, aby pobyt u stóp Śnieżki był niezapomniany.

01. Śnieżka, czyli największa atrakcja okolic Karpacza. Dosłownie!

To zdecydowanie najpopularniejszy i najważniejszy symbol miasta Karpacz i samych Karkonoszy. Jest to atrakcja turystyczna, której nie możesz ominąć. Zwłaszcza, kiedy uwielbiasz górskie spacery i podziwianie przepięknych panoram ze zdobytego przed chwilą szczytu. Opcji wejścia na Śnieżkę masz przynajmniej kilka. Od tych najtrudniejszych, zarezerwowanych dla doświadczonych osób, po nieco łagodniejsze oraz bardzo proste, których doświadczysz chociażby z rodziną i małymi dziećmi. Polecamy tym bardziej, że Śnieżka (1602 m n.p.m) jest zaliczana do Korony Polskich Gór. Karpacz jest więc dobrą okazję do zdobycia kolejnego szczytu lub rozpoczęcia swojej przygody z górami.

Śnieżka fot. źródło: karpacz.com.pl

2. Centrum Karpacza – Spacer Deptakiem

Odwiedziny w Karpaczu warto rozpocząć od wizyty w ścisłym centrum, na tak zwanym deptaku, biegnącym wzdłuż ul. Konstytucji 3 Maja. Ta malownicza część miasta stanowi serce Karpacza, siedzibę wielu sklepów z pamiątkami i restauracji, serwujących lokalne potrawy. Spacer deptakiem pozwoli poczuć klimat miejsca, nazywanego Karkonoskimi Krupówkami. Choć do Krupówek z Zakopanego wciąż mu daleko, karpacki deptak przyciąga turystów i jest atrakcją, której warto poświęcić uwagę. Przemierzając ulicę Konstytucji 3 Maja można zobaczyć kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i najpiękniejsze wille w okolicy. Stąd niedaleko też do urokliwego Parku przy Zaporze na Łomnicy, w którym czeka kamienna rzeźba Ducha Gór.

Deptak, widok na kościół Nawiedzenia NMP. Karpacz, ul. Konstytucji 3 Maja Źródło: karpacz.net

3. Tory Saneczkowe Kolorowa – Zabawa i adrenalina

Wybierając ciekawe miejsca w mieście Karpacz nie mogliśmy pominąć atrakcji, przygotowanej przez Centrum Rekreacji i Sportu Kolorowa. Letni Tor Saneczkowy w Karpaczu to ciekawa atrakcja nie tylko dla dzieci. Długość zjazdu torem obejmuje 1060 m, przez co rynna saneczkowa jest jedną z najdłuższych w Polsce! Trasa obejmuje dwa tunele, a cały przejazd dostarcza mnóstwa wrażeń. Co istotne, dzieci poniżej 8 r.ż. mogą zjeżdżać torem wyłącznie z osobą dorosłą. Oprócz Letniego Toru Saneczkowego, Kolorowa przygotowała również całoroczną atrakcję – Alpine Coaster o długości 800 m. Podczas zjazdu saneczkami można rozwinąć prędkość do 35 km/h, a jednym wózkiem mogą zjeżdżać nawet dwie osoby dorosłe. Mając ochotę na dobrą zabawę w centrum Karpacza, przejażdżka zjeżdżalnią będzie świetnym wyborem.

podpis zdjęcia: Letni Tor Saneczkowy Kolorowa. Karpacz, ul. Parkowa 10 Źródło: karpacz.net

4. Kościół Wang – unikalna norweska Świątynia

Świątynia Wang to szczególne miejsce, które obowiązkowo trzeba zobaczyć w Karpaczu. Niektórzy wręcz twierdzą, że Kościół ten bije na głowę inne atrakcje turystyczne Karpacza. Górski Kościół Naszego Zbawiciela został wybudowany w Norwegii, a cała konstrukcja powstała bez użycia gwoździ. Wewnątrz Świątyni znajdują się efektowne rzeźby, nawiązujące do dawnej sztuki nordyckiej – to za ich sprawą Kościół Wang jest uważany za wyjątkową atrakcję turystyczną Karpacza. Zwiedzanie Świątyni jest płatne. Kościółek mieści się na wzgórzu i można się do niego dostać główną drogą z centrum miasta, wybierając godzinny spacer. Pod wzgórze podjeżdża też autobus (przystanek Wang, ok. 300 m od Kościoła). Dojazd samochodem wiąże się z koniecznością zaparkowania dalej, ok. 500 m od Świątyni – na płatnym Parkingu Wang przy ul. Karkonoskiej.

Kościół Wang. Karpacz, Na Śnieżkę 8

5. Dziki Wodospad – zapora na rzece Łomnicy

Choć w rzeczywistości nie jest dziki, uważa się go za magiczne miejsce w Karpaczu. Dziki Wodospad znajduje się na rzece Łomnica i jest zaporą, chroniącą miasto przed zalaniem. Ta atrakcja turystyczna Karpacza jest zlokalizowana w malowniczej okolicy. Będąc w Karkonoszach dobrze tutaj zajrzeć i zrobić kilka pamiątkowych zdjęć. Najlepszą porą na wizytę w tym miejscu jest poranek – później przy wodospadzie pojawiają się tłumy turystów i sfotografowanie się na jego tle może stanowić problem. Wracając z Dzikiego Wodospadu do Karpacza można natrafić na inne ciekawe miejsca, jak np. Anomalię Grawitacji przy ul. Strażackiej.

Dziki Wodospad w Karpaczu Źródło: karpacz.net

6. Mała Japonia – Ogród Japoński Siruwia

Niedaleko Karpacza, w urokliwej Przesiece mieści się Ogród Japoński Siruwia. Tam, w cudownych okolicznościach przyrody można odbyć spotkanie z karkonoską przyrodą, ujętą w nietuzinkowe formy, charakterystyczne dla Japonii. Spacer po Ogrodzie Siruwia to prawdziwa gratka dla miłośników filozofii Feng shui, sztuki Bonsai i wypoczynku w otoczeniu fantastycznej natury. Na zwiedzających czekają m.in. kolekcja zbroi japońskich oraz najwyższy na Dolnym Śląsku plac zabaw. Tego rodzaju atrakcje turystyczne mają to do siebie, że przyciągają dzieci i dorosłych. W Małej Japonii każdy znajdzie coś, co go zachwyci. Dla najmłodszych będzie to zabawa na wysokich zjeżdżalniach, a dla starszych wrażenia związane z podziwianiem krzewów, kwiatów, drzew i dziesiątek niespotykanych, orientalnych nasadzeń. Wskazówki, jak dojechać do Małej Japonii, są dostępne tutaj: dojazd z Karpacza i okolic.

Mała Japonia. Ogród Japoński Siruwia w Przesiece, 15 km od Karpacza

7. Anomalia Grawitacyjna ul. Strażacka

Karpacz to naprawdę wyjątkowe miasto, które udowadnia, że górskie atrakcje turystyczne to nie tylko różnorodne trasy narciarskie, wodospady czy budynki stojące w danym miejscu już nawet do kilkuset lat. Duża część turystów odwiedzających Karpacz chce się pojawić na ul. Strażackiej. Z jakiego powodu? Odpowiadamy. Znajduje się tam niezwykle tajemniczy punkt, jaki nazwano Anomalią Grawitacyjną. Zatrzymaj pojazd, wrzuć jałowy bieg, obserwuj jak po chwili pojazd sam podjeżdża pod górę – taka informacja widnieje na specjalnej tabliczce, umieszczonej bezpośrednio przed punktem, w którym ma dojść do załamania praw fizyki. Czy rzeczywiście da się samoczynnie cofać pod górę? Nie podamy Ci odpowiedzi na takie pytanie. Odwiedź Karpacz i zobacz!

Anomalia Grawitacyjna ul. Strażacka - fot. źródło: podroze.wprost.pl

8. Trasy narciarskie w Karpaczu

Dla wielu osób zimowa sceneria w polskich górach to doskonała okazja do szusowanka na nartach. Atrakcje turystyczne w postaci tras narciarskich w miejscowości Karpacz cieszą się uznaniem oraz popularnością wśród miłośników sportów zimowych. Zwłaszcza, że znajdziesz tu wiele ciekawych i różnorodnych opcji na aktywne spędzenie wolnego czasu. Winterpol Karpacz oferuje trzy trasy zjazdowe o łącznej długości blisko 2500 metrów. Do tego warto wspomnieć o Kompleksie Śnieżka, Karpatce Ski, Stacji Narciarskiej Pod Wangiem czy chociażby Lodowcu. Łącznie Karpacz może Ci zaproponować nawet do kilku tysięcy metrów długości popularnych nartostrad z przepięknym oraz zapierającym dech w piersiach widokiem na pasma Sudetów Zachodnich.

Trasy narciarskie w Karpaczu

9. Skocznia narciarska – wieża widokowa Orlinek

Karpacz sportami zimowymi stoi. Jednakże liczne wyciągi oraz trasy narciarskie to nie wszystko. Ogromną popularnością cieszy się również skocznia Orlinek Karpacz, która została przerobiona na jeden z najwyższych punktów widokowych w kraju. Blisko 54-metrowa wieża zapewnia naprawdę piękne spojrzenie na panoramę okolic miasta. Takie atrakcje turystyczne są stworzone głównie dla zorganizowanych grup szkolnych, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wybrać się tam z rodziną lub najbliższymi znajomymi. Dlaczego skocznia Orlinek Karpacz jest wyjątkowa? Jeszcze w 2001 roku gościła ona młodzieżowy czempionat skoczków narciarskich oraz kombinatorów. Trzy lata później sam Adam Małysz uzyskał na niej odległość 94,5 metra podczas zimowych mistrzostw Polski. Dziś, dzięki przemodernizowaniu na wieżę widokową, niegdyś arena zmagań sportowych jest jedną z największych ciekawostek miasta Karpacz. A jak wiadomo, takie miejsca z historią od dawna przyciągają spragnionych wrażeń turystów.

Skocznia narciarska – wieża widokowa Orlinek - fot. źródło: orlinek.pl

10. Muzeum Klocków LEGO – Karpacz

Śmiało zaryzykujemy stwierdzenie, że klocki LEGO zna dosłownie każdy. I to nie tylko w Polsce, ponieważ zabawa w układanki od duńskiego producenta pochłonęła dzieci oraz dorosłych niemalże na całym świecie. Karpacz może pochwalić się pierwszą polską wystawią, poświęconą całkowicie klockom LEGO. Muzeum znajduje się przy ul. Mickiewicza 11 i każdego miesiąca ściąga do siebie liczne grupy turystów. Dlaczego warto postawić właśnie na takie atrakcje? Eksponaty stworzono z prywatnych zbiorów pasjonatów układania LEGO. Znajdziesz tam więc nie tylko kolekcje ułożone zgodnie z zamysłem producenta, ale również autorskie rozwiązania, nadające wyjątkowości całej wystawie. Koniecznie zobacz! Zwłaszcza, że muzeum jest otwarte codziennie.

Muzeum Klocków LEGO – Karpacz - fot. źródło: muzeumklockow.pl

11. Wioska Kalevala – serce karkonoskiej Laponii

Wychodząc nieco poza Karpacz, bo dokładnie 10 km od centrum miasta, można zwiedzić lapońską wioskę Kalevala. To projekt bezpośrednio nawiązujący do jednego z najpopularniejszych regionów Finlandii, a na miejscu czeka na Ciebie wiele typowo skandynawskich atrakcji. Fińskie sauny bądź namioty lavvu oraz beczki kąpielowe to tylko część z nich. Lapońska wioska Kalevala umożliwia również odwiedzenie Domku Muminków i spotkanie prawdziwych reniferów! Nic dziwnego, że do miejscowości Borowice koło Karpacza tłumnie przyjeżdżają turyści z całego kraju. Zwłaszcza, że takie atrakcje turystyczne są idealne nie tylko dla rodzin z dziećmi, ale również dla grup przyjaciół, chcący przeżyć niezapomniany weekend ze skandynawskim motywem w tle. Tak. Wioska oferuje także noclegi!

Wioska Kalevala – serce karkonoskiej Laponii - fot. źródło: karpacz.pl

12. Schronisko Dom Śląski u podnóża Śnieżki

Co do zasady, polskie schroniska w górach same w sobie są dość urokliwe oraz nasiąknięte niemal namacalną historią. Niepowtarzalnym charakterem wyróżnia się więc także Schronisko Dom Śląski. Obiektywnie można powiedzieć, że to jeden z najpiękniej położonych tego typu obiektów nie tylko w Karkonoszach, ale również w pozostałych pasmach górskich. Zlokalizowane jest na Równi Pod Śnieżką u podnóża góry na wysokości około 1400 metrów nad poziomem morza. Znajdziesz tam bufet, toalety, stylizowaną na alpejską salę jadalną oraz 72 miejsca noclegowe. A całkiem niedawno uruchomiono przy Schronisku Dom Śląski trasy narciarskie czy biegowe. Nie przesadzimy, jeżeli powiemy, że będzie to obowiązkowy punkt-atrakcja dla każdej osoby odwiedzającej Karpacz czy wchodzącej na szczyt Śnieżki.

Schronisko Dom Śląski u podnóża Śnieżki - fot. źródło: domslaski.pl

13. Browar i Restauracja Sowiduch Karpacz

Jeżeli atrakcje turystyczne w danym mieście wymagają całego dnia zwiedzania, naturalną koleją rzeczy będzie poszukiwanie najlepszego miejsca do odpoczynku. Najlepiej, żeby serwowano tam pyszne jedzenie bądź coś, czym można idealnie zaspokoić pragnienie. Karpacz z pewnością należy do miejscowości, w których musisz spędzić minimum kilkanaście godzin, by dokładnie zgłębić oraz poznać wszystkie najpopularniejsze atrakcje turystyczne. Po drodze polecamy wstąpić do Browaru i Restauracji Sowiduch. Czeka tam na Was wyśmienita kuchnia czy lokalnie warzone piwo. Miejsce założone przez miłośników miasta Karpacz oraz najbliższych okolic. Nic dziwnego, że w środku z pewnością znajdziesz kilka ciekawych nawiązań kulturowych, a wnętrze to coś, co charakteryzuje Sowiducha.

Browar i Restauracja Sowiduch Karpacz

14. Punkt widokowy Karpatka

Jesteś w górskiej miejscowości i nie planujesz odwiedzić punktu widokowego? Przecież to niemal grzech. Tym bardziej jeżeli atrakcje turystyczne w Karpaczu mają do zaproponowania tak piękne i majestatyczne widoki, jakie proponuje Karpatka – granitowe wzgórze na wysokości 726 metrów nad poziomem morza. Wejście na sam szczyt łagodnym szlakiem nie powinno zająć Ci więcej niż godzinkę. Nawet, jeśli nie jesteś zaprawionym w boju fanem pieszych wycieczek. Czy warto? Tak. I to zdecydowanie tak, ponieważ położona w centrum miasta Karpatka stanowi jeden z najlepszych punktów widokowych w okolicy. Uwierz, że takie panoramy pozostają w głowach turystów już na zawsze!

Punkt widokowy Karpatka - fot. źródło: karpacz.pl

15. Multimedialne Muzeum Karkonoszy

A teraz zaproponujemy coś z myślą dla rodzin, podróżujących z mniejszymi dziećmi. Jak wiadomo, atrakcje turystyczne dla najmłodszych w takim przypadku to podstawa. Karpacz posiada chociażby Multimedialne Muzeum Karkonoszy, czyli całkowicie nowe spojrzenie na edukację oraz wiedzę na temat tego regionu. Specjalnie przygotowana machina czasu zabierze Was w fantastyczną podróż przez miliony lat dziejów rodzimych Karkonoszy. I zaufajcie nam na słowo, jest co oglądać! Tym bardziej, że nowoczesne muzeum stawia na atrakcyjną formę podawania informacji. Czyli coś z myślą specjalnie o dzieciach. Lubicie takie atrakcje turystyczne? My również!

Multimedialne Muzeum Karkonoszy

16. Schronisko PTTK Samotnia i regiony Małego Stawu

Jeżeli chodzi o atrakcje turystyczne Karpacz jest miastem obfitującym w rozwiązania idealne dla fanów górskich wycieczek. Zresztą samo ułożenie miasta mówi już samo za siebie. Jeżeli zależy Ci jednak wyłącznie na zapierających dech w piersiach atrakcjach, postaw na oryginalne propozycje. A do takich należy zaliczyć Mały Staw i schronisko Samotnia. Tym bardziej, jeżeli na Twojej check liście turystycznej znajduje się już Kościół Wang. To bliska okolica! Dla wielu turystów regiony Małego Stawu są ulubionymi miejscami do aktywnego wypoczynku. A schronisko? To z pewnością jedno z najstarszych tego typu miejsc na turystycznej mapie Polski. Samotnia istniała już w XVII wieku, a na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego stulecia kierował nią sam Waldemar Siemaszko, czyli legendarna postać w Karkonoszach. Nic dziwnego, że Mały Staw wraz z schroniskiem stały się w ostatnich latach modnym miejscem do regenerowania się przed kolejnymi górskimi atakami.

Schronisko PTTK Samotnia i regiony Małego Stawu - fot. źródło: karpacz.net

17. Western City zaledwie 5 minut drogi od Karpacza

Różnorodność turystyczna i kulturowa miasta Karpacz jest naprawdę ogromna. Proponowaliśmy Ci już wioskę lapońską, więc teraz czas na klimaty nieco bardziej amerykańskie. Zwiedzanie Dzikiego Zachodu możliwe jest po dotarciu do miejscowości Ściegny, mieszącej się zaledwie kilka minut od centrum Karpacza. Tak nietypowe, jak na polskie warunki, atrakcje turystyczne wzbudzają spore zainteresowanie. Rok w rok Western City cieszy się pokaźną liczbą osób głodnych wrażeń prosto z Dzikiego Zachodu. Rekonstrukcje bitwy rewolwerowców? A może rzut nożem do celu, napad na bank czy strzelanie z łuku indiańskiego? To w wszystko w ramach jednego biletu!

Western City zaledwie 5 minut drogi od Karpacza

18. Karczma i lipa sądowa – ul. Konstytucji 3 Maja

Kilkaset lat temu panował zwyczaj rozstrzygania sporów pomiędzy mieszkańcami wyłącznie przez właściciela wioski. Robiło się to w specjalnych karczmach sądowych. I wiesz co? Karpacz po dziś dzień zachował kilka takich budynków, a najpopularniejszym jest gospoda „Bachus” mieszcząca się przy ul. Konstytucji 3 Maja. Istniała ona już w XVII wieku. Po drugiej stronie ulicy rośnie pomnik przyrody – lipa sądowa. To właśnie pod nią obradowano i rozwiązywano konflikty. Takie atrakcje turystyczne stanowią prawdziwą gratkę dla miłośników historii. Zalecamy szczególną uwagę w trakcie spacerów. Dawne karczmy sądowe łatwo ominąć. A szkoda, bo tego typu atrakcje turystyczne miasta Karpacz z pewnością wyróżniają się swoją oryginalnością.

Karczma i lipa sądowa – ul. Konstytucji 3 Maja - fot. źródło: karpacz.pl

19. Krucze Skały

Jeżeli masz już za sobą część miejską Karpacza i interesują Cię górskie atrakcje turystyczne, bardzo dobrym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie swojej przygody od Kruczych Skał. Po pierwsze są one ulokowane blisko centrum, po drugie nie wymagają ogromnych zasobów kondycyjnych od turysty, a po trzecie z 25-metrowego szczytu wyłania się cudowny widok na Karkonosze, a sprawne oko bez problemów zauważy jeszcze wierzchołek Śnieżki, Kopy oraz skocznię narciarską Orlinek. Co ciekawe, Krucze Skały to również atrakcja turystyczna dla miłośników wspinaczki górskiej. Ich specyficzne położenie idealnie nadaje się do tego typu aktywności.

Krucze Skały - fot. źródło: karpacz.pl

20. Papugarnia Śnieżka

Atrakcje turystyczne miasta Karpacz to nie tylko aktywność na łonie natury. Położona bezpośrednio przy górach miejscowość charakteryzuje się również kilkoma ciekawymi miejscami do zwiedzenia, gdzie poznasz kulturę bądź zwyczaje nawet najbardziej egzotycznych miejsc. I takim przykładem jest chociażby Papugarnia Śnieżka Karpacz, gdzie będziesz mieć możliwość bliskiego kontaktu z przepięknymi ptakami. Mowa w tym przypadku nie tylko o podziwianiu, ale również o zabawianiu. Co zresztą jest bajecznie proste. Wystarczy, że posiadasz przy sobie karmę. Obsługa pokaże Ci, jak krok po kroku zostać najlepszym przyjacielem papugi. Przynajmniej na moment, w którym jesteś obecny w Papugarni! To idealna atrakcja turystyczna. Wbrew pozorom nie tylko dla dzieci!

Papugarnia Śnieżka

Jeśli chodzi o atrakcje Karpacz oferuje ich cały wachlarz. Turyści nie mogą narzekać na brak wrażeń i miejsc do chodzenia. Kurort pod Śnieżką obfituje w ciekawe miejsca do zwiedzania. Młynek Miłości, Muzeum Zabawek, Park Bajek, Wodospad Jodłówki, Punkt Widokowy na Skale Słonecznik – oto wybrane atrakcje turystyczne w Karpaczu. Nie należy zapominać, że również okolice mają sporo do zaproponowania. Park Miniatur w Kowarach, Huta Szkła Julia, Kopalnia Podgórze, Kaplica Świętej Anny to miejsca, do których bez problemu można dojechać z Karpacza, odbywając w ten sposób niezwykłą wycieczkę po Karkonoszach.

Atrakcje

Najwyższy Park Zabaw na Dolnym Śląsku, wystawa lalek japońskich, Art Museum Bonsai oraz Muzeum "Samuraj" - Rycerz dawnej Japonii.

Dojazd

Wskazówki dojazdu dla naszych Gości - dojazd z Karpacza, Jeleniej Góry oraz Szklarskiej Poręby zarówno samochodem, jak i komunikacją publiczną.

Bilety

Sprzedaż biletów prowadzona jest stacjonarnie, przy wejściu do Ogrodu Japońskiego Siruwia oraz ON-LINE (bez kolejki)

Godziny

Mała Japonia otwarta jest każdego dnia tygodnia w godzinach
10:00 - 19:00
VOUCHER
BYŁO BLISKO!
INNYM RAZEM
VOUCHER
BYŁO BLISKO!
INNYM RAZEM
VOUCHER
BYŁO BLISKO!
INNYM RAZEM
VOUCHER
BYŁO BLISKO!
INNYM RAZEM
Zakręć kołem i wygraj nagrodę!

Wpisz swój adres e-mail i zakręć kołem. To Twoja szansa na wygranie niesamowitych rabatów!

Nasze zasady: