Atrakcje turystyczne w Karkonoszach

Zwiedzamy Karkonosze – atrakcje turystyczne, które trzeba zobaczyć przynajmniej raz w życiu

Większość turystów wybierając się w Karkonosze planuje wejść na Śnieżkę, odwiedzić Karkonoski Park Narodowy, zobaczyć Wodospad Szklarki i Śnieżne Kotły. Atrakcje turystyczne regionu to dużo więcej, niż najpopularniejsze miejsca, pojawiające się we wszystkich przewodnikach turystycznych. Jeżeli zamierzacie odkryć ciekawe miejsca w Karkonoszach poniżej znajdziecie listę tych, które naszym zdaniem są warte odwiedzenia. Jeszcze ich nie znacie? Koniecznie dowiedzcie się więcej i opracujcie plan rodzinnej wycieczki, której głównym celem będzie zwiedzanie Karkonoszy.

Dwa Parki Rozrywki, dwie niezapomniane przygody w Karkonoszach

Zaczynamy z przytupem! Oto dwa rewelacyjne miejsca dla rodzin z dziećmi, spragnionych przygód i świetnej zabawy. Każdy, kto lubi poznawać inne kultury, będzie się tu doskonale czuł.

Western City, Ściegny koło Karpacza

Ten Park Rozrywki to miejsce, utrzymane w westernowym klimacie. Nie brakuje tutaj atrakcji pozwalających poczuć się, jak na Dzikim Zachodzie. Pokazy kowbojskie, strzelanie z łuku, rzucanie lassem, płukanie złota, pływanie indiańską łodzią, przejażdżka na mechanicznym byku to wybrane z nich. W Parku Western City znajduje się też mini zoo, ścieżka edukacyjna, karczma z traperskimi przysmakami… Co godzinę odbywają się tutaj pokazy: pojedynki rewolwerowców, napady na bank, rodeo show. Karkonosze w takiej odsłonie na każdym zrobią duże wrażenie. Przekonajcie się o tym odwiedzając miasteczko Western City, zlokalizowane zaledwie 4 km od Karpacza. Na wizytę w tym miejscu zarezerwujcie cały dzień.

Mała Japonia, Przesieka koło Karpacza

W tym Parku Rozrywki każde dziecko poczuje, czym jest adrenalina. Najwyższy Plac Zabaw na Dolnym Śląsku to pokaźnych rozmiarów liny wspinaczkowe i zjeżdżalnie tunelowe, na których można szaleć do woli. Starsi mogą spróbować swoich sił na wzmocnionych linach i drabinkach sznurkowych, a młodsi bawić się w piaskownicy, zbudowanej z 500 ton białego piasku. Park Rozrywki mieści się w Ogrodzie Japońskim Siruwia, który jest jedynym takim miejscem w Karkonoszach. Kolekcje różaneczników i drzewek Bonsai, przepiękne wodospady, strumyki i kamienne ścieżki tworzą w Ogrodzie japoński klimat. Oprócz imponującego placu zabaw, na terenie obiektu znajdziecie inne atrakcje: Muzeum Samuraj – Rycerz dawnej Japonii i kawiarnię z tradycyjnymi, orientalnymi przysmakami. Chcąc poznać Karkonosze z innej strony, odwiedźcie Małą Japonię i spędźcie tutaj wiele godzin!

Kolorowe Jeziorka w Rudawskim Parku Krajobrazowym
- fot. źródło: kolorowe-jeziorka.pl

Wodospad Podgórnej. Mniej znana, bardzo ciekawa atrakcja w Karkonoszach

Odwiedzając Ogród Japoński Siruwia w Przesiece warto pozostać tu chwilę dłużej i zobaczyć Wodospad Podgórnej z podwójną, dziesięciometrową kaskadą. Jest to wodospad na potoku Podgórna, który można zobaczyć z bliska, wyruszając zielonym lub czarnym szlakiem, prowadzącym od Kamienia Walońskiego przy ul. Karkonoskiej w Przesiece. W sezonie wodospad przyciąga turystów, kochających podziwiać Karkonosze z perspektywy urokliwych lasów. Choć mniejszy od Wodospadu Kamieńczyka i Szklarki, zajmuje trzecie co do wielkości miejsce wśród karkonoskich wodospadów. Tuż pod nim znajduje się duży kocioł eworsyjny, który zimą jest chętnie odwiedzany przez miłośników morsowania. Jeśli pozostałe wodospady i inne wodne atrakcje turystyczne w Karkonoszach są Wam znane, wycieczka do Przesieki będzie ciekawym pomysłem na wolny dzień. Po drodze możecie do woli rozkoszować się górskimi widokami i oddychać świeżym powietrzem, dodającym niesamowitej energii.

Ruiny Zamku Chojnik. Tajemnicza atrakcja w kotlinie jeleniogórskiej

Turystyczna wyprawa do Zamku Chojnik stanowi obowiązkowy punkt na liście rzeczy do zrobienia podczas odwiedzin na Dolnym Śląsku, w okolicach Jeleniej Góry. Nie da się ukryć, że to właśnie przez takie atrakcje turystyczne Karkonosze są uważane za wyjątkowy region. Historia Zamku Chojnik sięga XIV wieku i jest owiana legendą o kasztelanie i jego córce, księżniczce Kunegundzie. Położony na szczycie Góry Chojnik (627 m n.p.m.) Zamek stanowi miejsce turniejów kuszniczych, pokazów średniowiecznego tańca oraz walk rycerskich. Można do niego dotrzeć wieloma szlakami, prowadzącymi m.in. od strony Sobieszowa. Chociaż dziś z Zamku pozostały zaledwie ruiny, wciąż jest to urokliwa atrakcja turystyczna, a widok z wieży wynagradza trudy, związane z wejściem na zamkowe wzgórze. Karkonosze widziane z góry nabierają jeszcze piękniejszego wyglądu, a widoki te na długo zapisują się w pamięci.

Park Rozrywki w Ogrodzie Japońskim Siruwia, Mała Japonia. Przesieka
Wodospad Podgórnej. Malownicza atrakcja turystyczna w Karkonoszach
(źródło zdjęcia: wikipedia.pl)
Zamek Chojnik, ujęcie z lotu ptaka (źródło zdjęcia: karkonosze.pl)

Gdy na celowniku znajdą się Karkonosze atrakcje turystyczne mogą przyprawić o zawrót głowy. Które miejsca wybrać, co zwiedzić w pierwszej kolejności, a dokąd pojechać następnym razem? Odpowiedzi na te pytania na próżno szukać w uniwersalnych przewodnikach. Każdy musi sam ocenić, czego oczekuje od pobytu w polskich górach. Jeżeli wybieracie się tutaj z dziećmi, możecie zapoznać się z naszym poradnikiem Atrakcje dla dzieci w Karpaczu. Na innych podstronach znajdziecie inne ciekawe wskazówki, co warto zobaczyć w Karkonoszach oraz jakie atrakcje turystyczne zasługują na uwagę w Szklarskiej Porębie, Jeleniej Górze i na całym Dolnym Śląsku. Zachęcamy Was do planowania wycieczek i podróżowania po pięknych miejscach w każdej wolnej chwili!